Zvažte, zda informujete své blízké
Rozhodnutí, komu sdělit svou diagnózu HIV, je osobní a záleží jen na vás. Nemusíte informovat zaměstnavatele ani blízké, pokud si to nepřejete. V článku se dozvíte, jak zvažovat výhody a nevýhody sdílení této citlivé informace a jak vést otevřenou komunikaci ve vztazích.
Říci či neříci
S výjimkou povinnosti, informovat lékaře před vyšetřovacím nebo léčebným zákrokem, danou zákonem, není vaší povinností informovat o zdravotním stavu sestru, ani svou diagnózu nemusíte sdělovat telefonicky předem při objednávání či registraci u lékaře. V ostatních případech je pouze na vás, komu řeknete o diagnóze infekce HIV. Nemusíte informovat svého zaměstnavatele, ani rodinu nebo své blízké. Mějte vždy na paměti, že máte právo na své soukromí. Rozhodnutí, komu říci o vaší diagnóze, je vaše osobní. Buďte vybíraví, s kým budete sdílet informace o svém zdravotním stavu.
Předtím, než někomu sdělíte svou diagnózu, je dobré zvážit následující:
- Ujasněte si důvod, proč chcete dané osobě o své diagnóze říci.
- Předvídejte reakci. V co nejlepšího můžete doufat? S čím nejhorším se můžete vypořádat?
- Připravte se předem sami tím, že zjistíte dostatek informací o HIV, abyste mohli svým blízkým zodpovědět dotazy, které je budou zajímat. Hodí se mít v zásobě relevantní články, odkazy na weby, případně kontakt na informační telefonní linku.
- Zajistěte si podporu. Hovořte o svém plánu s někým, komu důvěřujete.
- Akceptujte, že nemůžete mít pod kontrolou, jak se druzí s novou zprávou vypořádají.
Pro a proti
Sdělení i nesdělení má své výhody a nevýhody. Nesdělení má na jednu stranu tu výhodu, že nebudete mít obavy z toho, že můžete dělat starosti svým blízkým a neriskujete jejich odmítavou reakci, na druhou stranu nesdělení vytváří tajemství bariéry, kdy nejste spontánně sami sebou. Pokud svou diagnózu sdělíte, může to pro vás znamenat, že setkáte s diskriminací v podobě vyloučení z některých společenských vztahů. Jedna z hlavních výhod toho, že se váš blízký dozví o vaší diagnóze je to, že vám může být oporou. Pokud se rozhodnete sdílet informaci o svém zdraví, buďte upřímní a jasní.
Komunikace o HIV ve vztahu
Mít HIV nemusí znamenat konec vztahů. Pokud máte partnera nebo plánujete navázat nový vztah, otevřená komunikace o vašem zdravotním stavu může posílit vaše pouto. Můžete společně najít způsoby, jak se s touto situací vypořádat a žít naplno.
Sdělení diagnózy rodině a přátelům
Jste to vy, kdo zná svou rodinu a přátele nejlépe a dovedete předvídat jejich reakce. Každá situace je svým způsobem jedinečná. Uvádíme obecné tipy, jak sdělit to, že žijete s infekcí HIV:
- Připravte své blízké na to, že jim chcete říct něco důležitého a vyhraďte si na to dostatek času a klidné místo.
- Snažte se, aby bylo vaše sdělení jasné a přímé.
- Dejte svým blízkým prostor pro dotazy.
- Ujistěte blízké, že si nemusí dělat starosti o vaše zdraví.
- Považujete-li to za důležité, požádejte své blízké o to, aby si ponechali svěřenou informaci pro sebe.
- Řekněte svým blízkým, co pro vás znamenají a jak moc je máte rádi.
- Nebojte se ukázat své pocity a to, jak je tato záležitost pro vás důležitá.
TIP: Naši poradci vám mohou pomoci s přípravou tohoto rozhovoru v rámci programu Kontakt+ (více se o programu dozvíte v části Podpora komunity).
Stránku připravila: Veronika M