Zvažte, zda informujete své blízké
Rozhodnutí, komu sdělit svou diagnózu HIV, je osobní a záleží jen na vás. Nemusíte informovat zaměstnavatele ani blízké, pokud si to nepřejete. V článku se dozvíte, jak zvažovat výhody a nevýhody sdílení této citlivé informace a jak vést otevřenou komunikaci ve vztazích.
Říci či neříci
S výjimkou povinnosti informovat lékaře před vyšetřovacím nebo léčebným zákrokem dané zákonem je pouze na vás, komu řeknete o diagnóze infekce HIV. Nemusíte informovat svého zaměstnavatele, ani rodinu nebo své blízké. Mějte vždy na paměti, že máte právo na své soukromí. Rozhodnutí, komu říci o vaší diagnóze, je vaše osobní. Buďte vybíraví, s kým budete sdílet informace o svém zdravotním stavu.
Sdělení i nesdělení má své výhody a nevýhody. Na jednu stranu nebudete mít obavy z toho, že děláte starosti svým blízkým a neriskujete jejich odmítavou reakci, na druhou stranu nesdělení vytváří tajemství bariéry, kdy nejste spontánně sami sebou. Pokud se rozhodnete sdílet informaci o svém zdraví, buďte upřímní a jasní.
Komunikace o HIV ve vztahu
Mít HIV nemusí znamenat konec vztahů. Pokud máte partnera nebo plánujete navázat nový vztah, otevřená komunikace o vašem zdravotním stavu může posílit vaše pouto. Můžete společně najít způsoby, jak se s touto situací vypořádat a žít naplno.
TIP: Naši poradci vám mohou pomoci s přípravou tohoto rozhovoru v rámci programu Kontakt+ (více se o programu dozvíte v části Podpora komunity).
Stránku připravila: Veronika M