HIV osobnosti
10+1 lidí, co měli/mají infekci HIV
Příběhy lidí s infekcí HIV jsou pestré jako život sám. Najdeme mezi nimi ty, kteří se nakazili prostřednictvím krevních tranfúzí nebo sexuální cestou, ať už byli heterosexuálně či homosexuálně orientovaní. Stavěli se k tomu s různou mírou otevřenosti – někteří dokonce platili výkupné za mlčenlivost o svém zdravotním stavu. Z těch, co se o nemoci rozhodli na veřejnosti mluvit, se často stali bojovníci proti předsudkům a mají velký podíl na poli prevence. Také možnosti léčby neměli všichni stejné. Na výčtu osobností s infekcí HIV uvidíte, jak variabilní seznam je.
Freddie Mercury
Netřeba představovat rockovou ikonu, o jejímž životě bylo natočeno mnoho dokumentů a celovečerní film Bohemian Rhapsody. První příznaky infekce HIV se u něj projevily v roce 1982, kdy tajně navštívil lékaře v New Yorku, aby si nechal zkontrolovat bílou skvrnu na jazyku. Podle jeho partnera Jima Huttona byla infekce Freddiemu diagnostikována v dubnu roku 1987. O jeho zdravotním stavu v souvislosti s infekcí HIV však tisk psal již o něco dříve a spekulací o jeho nemoci postupně přibývalo i s ohledem na jeho uvadající zevnějšek. Na udílení cen Brit Awards 1990 se naposledy objevil na pódiu, když spolu s ostatními členy skupiny Queen převzal cenu Brit Award za mimořádný přínos britské hudbě. Videoklip k písni „These Are the Days of Our Lives“ představuje velmi hubeného Mercuryho v jeho posledních scénách před kamerou. Na pódiu extrovert, v soukromí introvert, který si hájí své soukromí, nechtěl Mercury potvrzením své diagnózy ohrozit své nejbližší. Vždycky říkal: „Nechci zatěžovat ostatní lidi tím, že jim budu vyprávět o své tragédii.“ Ke konci života začal Mercury ztrácet zrak a jeho stav se zhoršoval tak, že nebyl schopen opustit lůžko. Mercury se rozhodl urychlit svou smrt tím, že odmítal léky a užíval pouze léky proti bolesti. Večer 24. listopadu 1991, přibližně den po vydání prohlášení, ve kterém potvrzuje, že má AIDS, Mercury umírá ve věku 45 let ve svém domě v Kensingtonu.
Více informací: Freddie Mercury – Wikipedie (wikipedia.org)
Charlie Sheen
Hollywoodského bouřliváka proslaveného alkoholovou a drogovou závislostí, vztahem s pornoherečkou a bujarými večírky u nás známe ze seriálu Dva a půl chlapa nebo z filmů Žhavé výstřely. V roce 2015 na sebe v jedné televizní show prozradil, že má už čtyři roky infekci HIV, o níž se vyjádřil jako o „třech těžko vstřebatelných písmenech“. Během tří týdnů po jeho odhalení bylo zaznamenáno na Googlu o 2,75 milionu vyhledávání více, která obsahovala výraz HIV. Uvedl také, že za mlčení o jeho HIV statusu od roku 2011 zaplatil vyděračům přibližně 10 milionů dolarů. V jedné z dalších talkshow šokoval tím, že vysadil léky a užívá alternativní léčbu od Sama Chachoua z Mexika, který tvrdil, že má účinnou vakcínu proti HIV. Po tomto hazardním kroku však začala stoupat Sheenovi virová nálož a vrátil se tak okamžitě ke klasické léčbě.
Více informací: Charlie Sheen – Wikipedie (wikipedia.org)
Earvin „Magic“ Johnson
Americký basketbalista Johnson je často označován jako nejlepší rozehrávač všech dob. Profesně zůstal celou kariéru věrný týmu Los Angeles Lakers v Národní basketbalové asociaci (NBA). V roce 1979 byl vybrán jako první hráč v draftu NBA týmem Lakers a v éře „Showtime“ dovedl tým k pěti titulům mistra NBA. V roce 1991 Johnson náhle ukončil kariéru poté, co otevřeně oznámil, že se nakazil virem HIV. Prohlásil, že jeho žena Cookie ani jejich nenarozené dítě HIV nemají a že svůj život zasvětí „boji proti této smrtelné nemoci“. Sám přiznal harém
sexuálních partnerek a byl jedním z mála Američanů, kteří se nakazili heterosexuální cestou. Od svého odchodu do důchodu je Johnson propagátorem prevence HIV/AIDS a bezpečného sexu a motivačním řečníkem.
Více informací: Magic Johnson – Wikipedie (wikipedia.org)
Andy Bell
Britského zpěváka u nás známe jako frontmana skupiny Erasure s hity jako Allways, Love to Hate You, A Little Respect nebo Call on Me. Kapela Erasure byla populární zejména v 80. letech mezi komunitou LGBT. Bell neskrýval svou homosexuální orientaci a ve svém soukromém životě měl dlouhodobé partnery. Po smrti prvního přítele uzavřel sňatek se Stepehenem Mossem. Roku 2004 veřejnosti oznámil, že má HIV od roku 1998. Svůj čas věnoval také nahrávání písní pro charitu, aby získal prostředky na výzkum HIV/AIDS a svým vystoupením podporoval řadu projektů týkajících se infekce HIV.
Více informací: Andy Bell (zpěvák) – Wikipedie (wikipedia.org)
Anthony Perkins
Tohoto amerického herce u nás proslavilo Psycho – slavný thriller Alfreda Hitchcocka, kde ztvárnil jednu z hlavních postav Normana Batese (ve filmu pronajímá motel a pokud jste film neviděli, nebudeme prozrazovat, jestli byl vrahem). Svou diagnózu tento idol náctiletých ukrýval před veřejností po dva roky a oznámil ji teprve pár týdnů před svým úmrtím na zápal plic. Uvedl: „Od lidí, které jsem potkal v tomto velkém dobrodružství ve světě AIDS, jsem se naučil víc o lásce, nesobeckosti a lidském porozumění, než v soutěživém světě, kde si jdou lidé po krku, ve kterém jsem strávil svůj život.“
Více informací: Anthony Perkins – Wikipedie (wikipedia.org)
Isaac Asimov
HIV se nevyhýbá ani spisovatelům. Konkrétně se jím nakazil americký profesor biochemie ruského původu, který proslul jako autor více než 300 vědeckých, populárně-vědeckých a sci-fi knih (série Nadace, o galaktické Říši a o robotech). Je autorem zákonů robotiky. HIV se nakazil v průběhu operace trojitého bypassu po prodělaném infarktu v roce 1983, kdy mu byla podána infikovaná transfúze. Svůj status uchovával v tajnosti z obav před tím, že by se předsudky vůči nemoci mohly dotknout členů jeho rodiny. Jeho tajemství veřejnosti odhalila jeho druhá žena po jeho smrti.
Více informací: Isaac Asimov – Wikipedie (wikipedia.org)
Keith Haring
(viz POZITIVNĚ č. 66)
Americký pop-artový umělec se stal ikonou 80. let díky svým výrazným kresbám, které zahrnovaly děti, anděly, štěkající psy a hybridní postavy. Kariéru s graffiti začal v newyorském metru a brzy se přesunul do světových galerií. V roce 1988 byl diagnostikován AIDS, jeho tělo bylo pokryto lézemi Kaposiho sarkomy – jednu z nich si z obličeje nechal chirurgicky odstranit. Onemocnění jej hluboce ovlivnilo nejen osobně, ale i profesionálně. Namísto ústupu do soukromí se rozhodl veřejně o své diagnóze mluvit a stát se aktivistou. Připojil se k hnutí ACT UP New York, které bojovalo za práva lidí s AIDS a zvyšování povědomí o této nemoci.
Více informací: Keith Haring – Wikipedie (wikipedia.org)
Ondrej Nepela
Ondrej Nepela, československý krasobruslař, se stal osminásobným mistrem ČSSR, pětinásobným mistrem Evropy, trojnásobným mistrem světa i olympijským vítězem v roce 1972 v Sapporu. Svůj život podřídil sportu, trénoval v Západním Německu. Jeho homosexuální orientace byla pro tehdejší režim u nás tabu, stejně jako infekce HIV, jejímž následkům podlehl (konkrétně zemřel na rakovinu lymfatických uzlin v 38 letech). Byl vůbec první známý sportovec, který zemřel na AIDS, a to v roce 1989. Československá média o příčině jeho nemoci mlžila. Nepela obdržel posmrtně titul nejúspěšnější slovenský sportovec 20. století. Jeho jméno nese bratislavský zimní stadion.
Více informací: Ondrej Nepela – Wikipedie (wikipedia.org)
Greg Louganis
Další úspěšný sportovec amerického původu závodně skákal do vody. Stal se čtyřnásobným olympijským vítězem a pětinásobným mistrem světa. Jako první skokan v historii obdržel od všech rozhodčích plný počet bodů. V roce 1995 vydal autobiografickou knihu Breaking the Surface, v níž popsal své těžké dětství a oznámil svoji homosexualitu i skutečnost, že má od roku 1988 HIV (což věděl i v době soulské olympiády, kdy došlo k jeho krvácivému poranění, kterým však nebyl nikdo ohrožen). Kniha byla o rok později zfilmována. V roce 2023 na aukci prodal tři ze svých pěti olympijských medailí ve snaze podpořit Centrum Damien, nejstarší a největší AIDS centrum v Indianě.
Více informací: Greg Louganis – Wikipedie (wikipedia.org)
Timothy Ray Brown
Tento muž, pro někoho známý spíše jako Berlínský pacient, se stal slavným až díky HIV – byl prvním člověkem, který se prokazatelně vyléčil z infekce HIV. K jeho vyléčení došlo po transplantaci kostní dřeně pro akutní myeloidní leukémii. Tento úžasný pokrok byl prezentován odborné veřejnosti na Konferenci o retrovirech a oportunních infekcích v roce 2008. Prohlásil: „Nechci být jediným vyléčeným. Chci udělat to, co budu moci, abych [vyléčení] umožnil. Mým prvním krokem bude odtajnění mého jména a vzhledu na veřejnosti.“
Více informací: Timothy Ray Brown - Wikipedia
Ryan White
(viz POZITIVNĚ č. 67)
Ryan White byl chlapec trpící poruchou srážlivosti krve a infekcí HIV se nakazil pro často podstupované krevními transfúze. Lékaři mu tehdy dávali jen pár měsíců života. Jeden čas Ryan musel přestat chodit do školy a když se pak chtěl vrátit, narazil na odpor ze strany rodičů a učitelů, kteří se báli, že by mohl nakazit ostatní žáky. Ryan a jeho rodina bojovali za jeho právo na vzdělání. Brzy se Ryan v médiích stal symbolem pro lidi s HIV/AIDS. Díky své odvaze a otevřenosti pomohl zvýšit povědomí o HIV a AIDS a zbořit mnoho mýtů a předsudků o této nemoci. Jeho matka po něm pojmenovala Nadaci Ryana Whitea založenou s cílem poskytovat finanční podporu a zdravotní péči lidem s HIV/AIDS.
Více informací: Ryan White – Wikipedie (wikipedia.org)
Zdroj: Wikipedia
Stránku připravila: Alice U