phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

------------------------------------------------------------------------ 

Kontakt na službu: 

Adresa: Malého 282/3, 186 00 Praha 8 - Karlín 

E-mail: kontakt@aids-pomoc.cz 

Telefon: +420 775 764 414 (Po-Pá 9-16) 

Zodpovědná osoba: Alice Urbancová 

Provozní doba: Po-Čt 8-12 nebo po domluvě 

------------------------------------------------------------------------ 

Kontakt+ je ambulantní sociálně rehabilitační centrum, kde je poskytována psychosociální a terapeutická podpora pro lidi žijící s hiv a jejich blízké 

Posláním služby Kontakt+ je řešení problému sociálního vyloučení HIV pozitivních (dále i HIV+) lidí ze společnosti a jejich diskriminace v důsledku diagnózy HIV+, která je stále považována za společensky nežádoucí. Po zjištění diagnózy proto obvykle dochází k narušení bezpečných vazeb a společenských pozic, které může vést až k psychickému zhroucení a myšlenkám na sebevraždu. 

Cílem centra Kontakt+ je poskytovat lidem žijícím s HIV a jejich blízkým dostupnou odbornou podporu a pomoc formou psychosociálního poradenství a podpůrné terapie tak, aby bylo možno předem eliminovat či včasně řešit krizové situace, do nichž se mohou kvůli své diagnóze dostávat. Obecně vzato jde o udržení kvality života našich klientů na společensky běžné úrovni (z jejich hlediska jako před diagnózou), posílení jejich schopnosti čelit rizikům sociálního vyloučení a nejlépe o nastartování nového růstového potenciálu. S tím souvisí i potřeba účinné advokace ve smyslu prevence a řešení stigmatizace a diskriminace. 

Služba funguje na bázi sociálně rehabilitačního centra, které bude HIV+ lidem a jejich blízkým zajišťovat sociálně rehabilitační (zejm. psychosociální a také terapeutickou) podporu s návazností další spolupracující preventivní, zdravotní, lékařské a sociální služby, organizace a instituce. 

Forma poskytování služby sociální rehabilitace je ambulantní. 

Cílovou skupinou jsou osoby s chronickým onemocněním, osoby se zdravotním postižením a osoby v krizi. 

Komu službu poskytujeme: 

Věková kategorie klientů dorost (16 – 18 let), mladí dospělí (19 – 26 let), dospělí (27 – 64 let), mladší senioři (65 let – 80 let) a starší senioři (nad 80 let) bez rozdílu pohlaví, rasy, náboženského vyznání či sexuální orientace 

Co v rámci služby poskytujeme: 

Základní sociální poradenství – Klientovi se předají informace, jakými prostředky nebo způsoby je možné řešit a zmírnit tíživou životní situaci a její následky. Informace se týkají toho, jaké odborníky nebo instituce (popř. jinou sociální službu) má klient navštívit, aby mu pomohli vymezit, co v dané situaci potřebuje, co mu jednotlivé organizace mohou poskytnout, co může udělat sám, na koho se s žádostí o pomoc obrátit i v širším rodinném kruhu. 

Edukace a reedukace – V rámci reedukace sledují pracovníci rozvoj či udržení sociálně postižených či zbytkových schopností nebo také jejich nápravu. Jde o postup, který se snaží napomáhat odstranit nebo alespoň eliminovat dopad nepříznivé sociální situace a obnovit sociální kompetence klienta. Pokud daný nedostatek nejde odstranit, snaží se aspoň o jeho zmírnění (harm-reduction). 

Kompenzace a akceptace – Akceptace a kompenzace spočívá ve zmírnění důsledků problémů v situacích každodenního života. Příkladem realizace metody kompenzace je edukace rodiče žijícího s HIV, jak má pečovat o své dítě (omezení při kojení, běžné drobné úkony, ale také komunikace své nemoci se zdravotnickým personálem). Vedle kompenzace je důležitá také akceptace – dopomoc klientovi s přijetím života s chronickým onemocněním. 

Komunitní podpora, zkušenosti lidížijících s HIV– Chráněný prostor pro sdílení zkušeností, jak komunikovat diagnózu HIV+ v rodině a okolí, tvoření mapy potřeb a pomoci nově diagnostikovaným klientům s cílem udržet klienta v normálním životě a předcházet jeho sociálnímu vyloučení. Do komunitní podpory patří také možnost organizace tematických a zájmových skupin a udržování kontaktu s HIV+ komunitou. 

Přímá pomoc, emoční sdílení – nutnou životní podmínkou spokojenosti a funkční sociální interakce je určitá forma interakce mezi člověkem a jeho prostředím. Jejími hlavními složkami bývá emocionální podpora, která je klientům poskytována. 

Sociálně terapeutická pomoc – Je odborná pomoc poskytována klientovi profesionálem – terapeutem sociální rehabilitace. Pracovník se snaží dopomoc klientovi vyřešit nebo alespoň zmírnit problémy spojené s životem s HIV. V rámci terapie hraje roli vztah terapeuta a klienta (viz výše). Terapeut vede klienta k co největší samostatnosti a maximálně posiluje jeho kompetence. 

Máte zájem o naši službu? 

V případě zájmu o naši službu je možné kontaktovat sociální pracovnici telefonicky, e-mailem nebo osobně. 

Služba Kontak+ je poskytována zdarma. 

 


 Stránku připravila: Alice U