phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Kdy jsem a kdy nejsem infekční

Dříve či později budete zjišťovat, jak je to s infekčností ve vztahu k ostatním. Máme pro vás skvělou zprávu: pokud jste na účinné léčbě, která vedla k dosažení nezjistitelné virové nálože, nepředstavujete pro své okolí hrozbu z pohledu přenosu infekce.

Připomeňme si, že virová nálož udává množství HIV v 1 ml krve, tedy odráží počet HIV kopií kolujících v krvi. Nedetekovatelná, též nezjistitelná virová nálož je taková úroveň virové nálože, která je pod schopností detekce přístrojů (tj. pod 50 kopií v 1 ml krve). Čím nižší virová nálož, tím nižší riziko nákazy HIV a v případě nezjistitelné virové nálože žádné riziko u přenosu pohlavní cestou. Hovoříme tak o léčbě jako prevenci (TasP – treatment as prevention), kdy se užívání antiretrovirových léků stává dalším ze způsobů prevence jak zabránit přenosu HIV z nakaženého na zdravého. Nejen proto je tak žádoucí, aby byli všichni s infekcí HIV efektivně léčeni.

Nezjistitelný rovná se neinfekční

V praxi to znamená, že pokud je člověk žijící s HIV na opakovaně doložitelné nedetekovatelné virové náloži a užívá antiretrovirotika, jak má, po dobu alespoň 6 měsíců, nepředstavuje pro své sexuální partnery žádné riziko, ani v případě nechráněného pohlavního styku bez kondomu. Neměli bychom však zapomínat na to, že existují i jiné pohlavně přenosné infekce, které mohou znepříjemnit život.

Důkazy o neinfekčnosti

První důkaz o neinfekčnosti osob s HIV přinesla tzv. švýcarská studie vedená profesorem Pietro Vernazzou, který v roce 2018 navštívil 5. sympozium ke Světovému dni AIDS v Plzni. Profesor Vernazzo již v roce 2008 publikoval se svými spoluautory průlomovou studii, jejímž závěrem bylo, že HIV nemůže být přenášeno sexuální cestou, pokud osoba žijící s HIV užívá pravidelně antiretrovirovou léčbu předepsanou lékařem, má nedetekovatelnou virovou nálož po 6 měsíců a netrpí žádnou další pohlavně přenosnou chorobou.

Od roku 2008 přibylo mnoho dalších důkazů svědčících o neinfekčnosti osob žijících s HIV. Diskuzi k tématu z posledních let, kde jde o něco víc než slovíčka (je přenos velmi nízký vs. žádný, nulový?), shrnuje výstižně článek Michala Pitoňáka.

A co když ještě nejsem nezjistitelný?

V takovémto případě je zapotřebí chránit své okolí před možnou nákazou. Prostřednictvím běžného společenského kontaktu není druhý člověk v nebezpečí, avšak při intimním kontaktu je nezbytné používat kondom (pokud praskne, využijte PEP) nebo PrEP. O všech těchto způsobech ochrany a o možných cestách přenosu a nejčastějších situacích se dočtete na našem webu hiv-prevence.cz.


Stránku připravila: Veronika M